Довідник підготувало контент-маркетингове агентство Top Lead за підтримки експертів із Американської торговельної палати в Україні та партнерів: юридичної фірми AEQUO Law Firm, компаній ДТЕК, Bosch Україна, Henry-Bleyzer.
Аналітичний партнер — Business Views. Інформаційні партнери: компанія “Нафтогаз України“, інформаційне агентство “Інтерфакс-Україна“, інформаційно-аналітичне видання “Енергореформа“.
Чимало будинків радянської забудови не мають окремого заземлюючого контуру в електричній мережі. Третій провід, з’єднаний з землею за всіма правилами, зазвичай взагалі відсутній. Через відсутність заземлення користувачі ризикують отримати ураження струмом при виникненні неполадок в роботі електроприладів. Щоб якось виправити ситуацію, господарі шукають способів легко влаштувати заземлення, часто допускаючи серйозні помилки. Головне, що треба знати при монтажі заземлення, читайте нижче.
Правильно монтуйте заземлюючу арматуру
Опір ґрунтів високий: навіть для чорнозему, який має найкращу електропровідність, сталевого стрижня, забитого в землю, недостатньо. Рекомендується забивати три стрижні чи кутники, довжиною понад 2 метри, розташувавши їх у формі трикутника (можливі і інші варіанти, проте це, найпоширеніший). Відстань між ними теж має сягати 2 метрів, і їх слід з’єднати сталевою смугою, закопаною приблизно на 50 см. Не допускається фарбування, бо покриття виступає в ролі ізоляції, перешкоджаючи контакту з ґрунтом, а також не використовйте арматуру, оскільки вона матиме малий опір розтікання і швидко піддаєтсья корозії, через свою форму. Навпаки, якщо метал має ознаки корозії – його варто відшліфувати. Це можна зробити руками і наждаком, але якщо нема інструменту – краще пошукати дешеві шліфувальні машини за адресою http://price.ua/catalog803.html.
До такої конструкції потрібно під’єднувати третій, заземлюючий провід електромережі будівлі.
Будьте уважні з зануленням
Знаючи, що нульовий провідник на підстанціях зазвичай заземлюють, господарі намагаються використовувати його в якості альтернативи заземленню. Для цього в розетках «нуль» з’єднують не тільки з одним із отворів, а й з заземлюючим зубцем. Під час нормальної роботи всього обладнання такий спосіб занулення є відносно ефективним. Якщо у приладі виникне замикання «фази» на корпус, то в мережі виникне коротке замикання і захисна автоматика в щиті відключить будинок.
Але занулення з поєднанням захисного та робочого провідника заборонене. Адже у випадку обриву «нуля» корпуси приладів, розташованих за точкою обриву, залишаться під напругою. Під час дотику до них користувач виступить в ролі «нуля», отримавши небезпечну електротравму. Компромісом можна назвати з’єднання нульового провідника з повноцінним заземленням в ґрунті, виконане в точці виходу «нуля» захисного автомату в будинок. Але воно теж не рятує у випадку обриву нуля в середині будинкової проводки, тому робити так дуже ризиковано.
Не комутуйте захисний провідник
Захисний провідник заземлення, незалежно від того, виконаний він окремо, чи є частиною заземлення багатоквартирного будинку, має бути завжди сполучений з землею. При його розриві весь сенс використання подібного захисту зводиться нанівець. Тому, вище сказано, що навіть якщо занулення з заземленням є єдиним варіантом для приватного будинку, точка з’єднання «нуля» з металевою конструкцією в ґрунті має знаходитися після захисного автомату (зі сторони будинкової мережі), а не перед ним (до входу в щит з боку мережі). І ще раз наголошуємо, що такий варіант хоч і відносно безпечний, але краще не ризикувати і прокласти нормальну проводку, з окремою «землею».
Пошук роботи – досить таки виснажливий процес, тому що потрібно бігати по різних сайта із вакансіями або шукати навіть різноманітні оголошення у газетах. Але як визначитися, як знайти ту роботу, про яку усі мріють та як знайти сайт чи платформу, де існують тільки актуальні та унікальні вакансії?
Це стало можливим за допомогою агрегаторів, тобто шукачів вакансій, які збирають найактуальніші вакансії у всьому світі. Представником таких шукачів є Jooble, на сайті якого також є можливим знайти роботу електриком | ua.jooble.org.
На сьогоднішній день не існує у жодному місті якоїсь будівлі, яка не мала би світла, електроживлення. Це, насамперед, каже про те, що така професія, як електрик, буде потрібна завжди, тому що постійно будуються споруди, які потребують людей, що мають справу з електрикою. Це така ж актуальна професія, як, наприклад, програміст, лікар, вчитель тощо.
За статистикою Jooble: в Україні пропонуєтся на посаду “електрик” 2700 вакансій, затребувані електрики у Польщі, яких шукають і на українському Jooble де існує більш, ніж 4800 вакансій для українців. А для громадян польщі на сьогоднішній день існує понад 5700 вакансій. Німеччина має приблизно 27000 вакансій. Стосовно вакансії “енергетика” ситуація з вакансіями в Україні дещо краща – 3500, а в Польщі навпаки — 2700. Німеччина має для своїх громадян 12200 акутальних місць.
Що стосується безпосередньо пошуку роботи? Jooble дає можливість бачити тільки актуальні вакансії, які ніколи не дублюються, які багаторазово перевіряються фахівцями та ризик, що Ви залишитесь ні з чим, майже відсутній. Найзручніше у використанні таких сайтів є те, що, як я вже писав вище, людина, яка шукає роботу, може відстежити всі вакансії у 66 країнах, що надає можливість подивитися різні вакансії не тільки у своєму місті та у містах України, а ще й вивчити ринок праці стосовно інших країн. Адже найважливіше — це вибрати таку компанію чи роботодавця, які будуть добре винагороджувати за працю та дадуть можливість отримавути безцінний досвід, розвиватися, будувати кар’єру та діставати нові знайомства у цій сфері.
Це може якось голосно звучати, але якщо докладати зусиль, постійно прагнути шукати роботу, намагатися робити її на найвищому рівні, отримувати досвід, спілкуватися з професіоналами своєї справи, то це допоможе стати ще більш досвідченим фахівцем, ще більш якісним робітником та отримувати винагороду, повагу та затребуваність, про які так довго мріяли.
German Bayatian
Country Manager Ukraine
Відео процесу насування саркофага, арки, котра має офіційну назву Новий Безпечний Конфаймент (скорочено НБК) на блок 4-й блок ЧАЕС розпочався 14 листопада 2016 ркоу і триватиме кілька днів. З допомогою цього новітнього сарковагу буде укрито радіоактивні відходи, що утворилися в результаті аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році.
Наразі, найбільша з коли-небудь побудованих рухома наземна конструкція довжиною 165 м, висотою 110 м і загальною вагою 36200 т насувається в проектне положення та вже перемістилася на відстань 6 метрів. Після аналізу початкового етапу руху, процес насування продовжиться і має завершитися найближчими днями.
Насування НБК відбувається за допомогою спеціальної системи, яка складається з 224 гідравлічних домкратів і дозволяє пересувати конструкцію на відстань 60 см за один цикл. Передбачається, що весь процес триватиме до 4 днів з загальним часом безперервного руху приблизно 33 години. Нагадаємо, що НБК був збудований поблизу 4-го енергоблоку ЧАЕС і має подолати 327 м, щоб накрити об’єкт «Укриття». ДСП “ЧАЕС”
Спонсор статті: Правильна робота твердопаливного котла, напряму залежить від вибору трубы для дымохода.
За понад 10 років існування цього ресурсу, він пережив велику кількість перетворень, змінювались дизайни, лого, концепції, підходи. Він був, і особистим щоденником (ELECTRIC «ПРО ЖИТТЯ»), і тематичним навігатором (ELECTRIC «ПРО ЕЛЕКТРИКУ»). Він поглинав інші ресурси і народжував нові (ELECTRIC «ПРО ЛАМПИ»).
Але часи змінюються, нові тенденції приходять. А ще час швидко пливе, захоплення автора змінюються, як і професійна діяльність (це особливо видно по контенту даного ресурсу), виникають нові потреби і пріоритети.
Сьогодні чергове зрушення. А саме:
Також, хочу подякувати за наданий хостинг і чудову технічну підтримку проєкт WPHOST.me.
І на завершення, чудова інфографіка про електрику від ілюстратора з Італії Pierluigi Scotolati (позначення величин дещо різняться від прийнятих в Україні, але їх легко зрозуміти):
Відео, котре заперечує нашумілий лайфхак з зарядкою мобільного телефона. Особливий нонсенс показано в зарядці на відстані 15м.
З чого все почалось:
Як все завершилось:
Останнім часом до моди увійшла тенденція максимальної автоматизації простору, при якій людині не доводиться докладати особливих зусиль для створення затишку. Розумні вимикачі, батареї та побутова техніка — так звані компоненти “розумного будинку”, скоро будуть типовими для сучасних будівль, перетворюючи їх на зручне житло із фантастичного роману. Нам залишилося лише підібрати потрібні аксесуари, які зроблять наш дім по-справжньому розумним.
Розумні вимикачі – що це таке?
З’явилися ці корисні девайси у вжитку порівняно недавно, відразу завоювавши симпатії звичайних користувачів та здобувши гарні відгуки професіоналів. Сенсорна панель, стильний дизайн й універсальність – ось що відрізняє від звичайного «розумний» вимикач. На price.ua вимикач такого типу знайти найпростіше за все: тут зібрано пропозиції декількох сотень магазинів, які торгують електричними приладами, в тому числі й для “розумного будинку”.
Але перш, ніж вибрати, непогано було б розібратися – чи так насправді зручний цей вимикач? У чому його переваги?
Плюси розумного вимикача
Основною перевагою є сумісність розумного вимикача з іншими пристроями, здатними створити цілий сенсорний ланцюг, що охоплює будинок. Втім, це не єдина перевага, яку презентують виробники. Які ж ще приємні сюрпризи ховаються під матовою кришкою розумного вимикача?
• Реагування на дотик пальця або ж на натиснення невеличкого пульта, який зручно тримати в руці.
• Висока пожежо- й електробезпека. Передня панель виготовлена з високоміцного скла, дозволяє вмикати освітлення вологими руками, не боячись удару струмом.
• Візуалізація сигналів, зрозуміла навіть дитині. У вимкненому стані вимикач горить м’яким блакитним кольором та змінює його на червоний при вмиканні. Дотик до панелі супроводжується легким клацанням, що забезпечує так званий зворотний зв’язок. Це особливо важливо для освітлювальних приладів із сповільненим стартом, коли запалювання світла не відбувається відразу.
• Панель підвищеної міцності, стійка до подряпин, ударів та дії високої температури. До речі, ця скляна пластина практично вічно виглядає абсолютно новою, а доводиться до ладу за допомогою звичайної вологої серветки.
• Якщо у вашому будинку несподівано зникло світло, розумний вимикач самостійно перейде в неактивний стан, позбавивши вас від вимикання електроприладів.
• Цікаво, що сенсорний вимикач також береже очі людини. Справа в тому, що різкий спалах світла, який ми бачимо після вмикання, негативно відображується на сітчатці ока. А наш розумний прилад дозволить світлу вмикнутися м’яко та поступово.
• Компактність – ще одна безперечна перевага таких девайсів. Один сенсорний вимикач замінює собою сім, а то і десять звичайних приладів. Тепер на стіні звільниться місце під фоторамку або картину, які прикрасять ваш будинок.
Насправді, розумні вимикачі – це не лише стильний дизайн, а ще і зручність. Зручність для людей з обмеженими можливостями або маленьких дітей, які тільки вчаться поводитись зі справжніми електричними приборами. Натискаючи рукою на невеличке яскраве коло, ви начебто приєднуєтесь до всесвітнього флешмобу, мета якого зробити всі будинки на Землі зручними й затишними для кожного мешканця.
На правах реклами
Загалом, всі знаю, що електрика – це дуже небезпечно. І це на побутовому рівні. А ви погляньте, що трапляється, коли це стається на високих струмах, коли працюють професіонали. Ось перше відео. Електромонтер включає викатний вимикач, ще часто можете почути термін вакумний вимикач.
Тут основна небезпека – це дуга, що виникає в результаті короткого замикання. Тобто людина скоріше згорить ніж її вб’є струмом.
На наступному відео показано експеримент, що демонструє силу дуги.
Страшно? Правда?
Але наука не стоїть на місці, завжди є нові винаходи і на третьому відео, що є скоріше рекламним роликом компанії Honeywell можете переглянути різні сучасні захисні засоби для електромонтерів, котрі схожі на космічні скафандри і фантастичну зброю.
Загалом процедура оформлення є досить простою. А вимог лише дві (на прикладі сонячної електростанції (СЕС)):
Все. Але справа в тому, що власники мереж, можуть спокійно відмовляти, оскільки будуть казати, що ЛЕП застарілі, зношені і нездатні транспортувати електроенергію, котру Ви виробляєте. Як вихід з ситуації можуть пропонувати прокласти нову ЛЕП, що в загальному підсумку буде надто дорогим проектом.
В усьому процесі легалізації вашої СЕС слід користуватись такими документами:
Читати документи слід уважно, звернути увагу на слово “безоплатно”. Також слід зазначити, що 14 липня 2015 року, Президентом України було підписано законопроект №2010-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо конкурентних умов виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії», що дозволяє будувати приватні СЕС до 30 кВт, а не 10 кВт як було раніше, проте, ціна тарифу зменшується в два рази. Хорошим є те, що для приватних СЕС ціна тарифу прив’язується до курсу євро.
Умови після прийняття 2010-д | Умови до прийняття 2010-д | |
1. Ставка «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій промислового призначення:— побудованих у 2015 р. — 0,17 євро за кВт-г— побудованих у 2016 р. — 0,16 євро за кВт-г— побудованих у 2017-2019 роках — 0,15 євро за кВт-г | 1. Ставка «зеленого» тарифу для сонячних електростанцій промислового призначення:— побудованих до 31.03.2013 — 0,465 євро за кВт-г— побудованих 01.04.2013-31.12.2014 — 0,339 євро за кВт-г— побудованих 01.01.2015-31.12.2019— 0,305 євро за кВт-г | |
2. «Зелений» тариф для дахових сонячних електростанцій складатиме:— побудованих у 2015 р. — 0,18 євро за кВт-г— побудованих у 2016 р. — 0,172 євро за кВт-г— побудованих у 2017-2019 роках — 0,163 євро за кВт-г | 2. «Зелений» тариф для дахових сонячних електростанцій:— побудованих до 31.03.2013 — 0,427 євро за кВт-г— побудованих 01.04.2013-31.12.2014 — 0,359 євро за кВт-г— побудованих 01.01.2015-31.12.2019 — 0,323 євро за кВт-г | |
3. Місцева складова при будівництві сонячних електростанцій відмінена. | 3. Обов’язкове використання місцевої складової при будівництві сонячних електростанцій. | |
4. Встановлена надбавка до «зеленого» тарифу при використанні місцевої складової, від 5% до 10% у разі застосування 30% и 50% місцевої складової відповідно. | 4. Немає надбавки | |
5. «Зелений» тариф буде прив’язаний до курсу валют EUR/UAH як для промислових, так і для приватних сонячних електростанцій. | 5. Прив’язка «зеленого» тарифу до курсу валют EUR/UAH лише для промислових сонячних електростанцій. | |
6. Максимальна потужність приватних сонячних електростанцій для отримання «зеленого» тарифу збільшена до 30 кВт. | 6. Максимальна потужність приватних сонячних електростанцій для отримання «зеленого» тарифу 10 кВт. |
Серед документів, котрі необхідні для оформлення зеленого тарифу теж нема особливо нічого складного і кількісного:
Для зручності, можна скористатись калькулятором обрахунку окупності СЕС від “Української Асоціації Відновлювальної Енергетики”.