Makdenes - makdenes.org - Радио Слободна Европа / Радио Слобода

Latest News:

Жестока престрелка во либанскиот град Сидон 24 Jun 2013 | 02:11 pm

Најмалку 12 либански војници загинале во престрелка со вооружени сунитски муслимани во пристанишниот град Сидон. Државната агенција јави дека во престрелката, во која било користено автоматско оружје ...

Мендела во критична состојба 24 Jun 2013 | 01:57 pm

Претседателот на Јужна Африка Џејкобс Зума изјави денеска дека екс претседателот Нелсон Мендела и натаму е во критична здравсвена состојба. На прес конференција во Јоханезбург, Зума изјави дека не мож...

Путин наименува нов министер за еконмски развој 24 Jun 2013 | 01:17 pm

Рускиот претседател Владимир Путин го наименува Алексеј Улјукаев за нов министер за економски развој. Улјукаев досега беше запеник претседател на Банката на Русија и според аналитичарите, е пободник н...

18 загинати во несреќата на романскиот автобус во Црна Гора 24 Jun 2013 | 01:07 pm

Бројот на загинатите во сообраќајната несреќа на романскиот автобус во Црна Гора, достигна 18, а 28 лица се повредени, некои тешко, јави денеска црно-горската телевизија. Во автобусот се превезувале т...

Израелски воздушни напади во Газа 24 Jun 2013 | 12:46 pm

Израел денеска извршил неколку воздушни напади врз Газа, како одговор на ракетните напади од палестинските територии. Според израелската армија, цел на воздушната акција биле два магацинa за оружје во...

Албанија - сите се победници на изборите 24 Jun 2013 | 12:42 pm

Власта и опозицијата во Албанија прогласија победа на вчерашните парламентарни избори. Првичните официјални резултати од изборите се очекуваат денеска. По убиството на едно лице во Лач, реакции од ЕУ ...

Македонија и Косово договараат отворање нов граничен премин 24 Jun 2013 | 12:07 pm

Министрите за внатрешни работи на Македонија и на Косово, Гордана Јанкуловска и Бајрам Реџепи, денеска ќе ја парафираат меѓувладината Спогодба за отворање на новиот граничен премин за меѓународен пате...

Започнува уписот во средно 24 Jun 2013 | 10:36 am

Денеска почнува уписот во јавните средни училишта во земјава. Има вкупно 34.971 места во средните училишта. Од нив, 22.694 се за стручно образование. 11.597 во гимназиско, 408 во уметничко образование...

Кери во посета на Индија 24 Jun 2013 | 10:29 am

Американскиот државен секретар Џон Кери денеска во Индија ќе разговара со индискиот премиер Манмохам Синг и со други високи претставници на индиската власт. Една од темите на разговорите ќе им биде Ав...

И власта и опозицијата победници на изборите во Албанија? 24 Jun 2013 | 10:25 am

И власта и опозицијата во Албанија прогласија победа на вчерашните парламентарни избори веднаш по затворањето на гласачките места. Првичните официјални резултати од изборите се очекуваат денеска. Еден...

Related Keywords:

Macedonia, slobodna evropa, radio slobodna evropa, статус кво, najdi proizvod, prilep spomenici, си ви, radio free europe macedonia, вишок

Recently parsed news:

Recent searches: