Poa-info - poa-info.org - Православна Охридска Архиепископија

Latest News:

Прва посета на Архиепископот охридски Јован во затворот Идризово 23 Aug 2013 | 04:00 am

→ English → Српски → Ελληνικά 23.08.2013 Прва посета на Архиепископот охридски Јован во затворот Идризово На 12-ти Декември 2011 год., Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скоп...

Осум векови постоење на манастирот Ѓурѓеви Ступови 4 Aug 2013 | 04:00 am

04.08.2013 Осум векови постоење на манастирот Ѓурѓеви Ступови Манастирот Ѓурѓеви Ступови кај Беране, Црна Гора, прослави осум векови од своето постоење. После отслужената вечерна богослужба, на 03-...

Епископот Марко во официјална посета на Светата Епистасија, Кареа, Света Гора 26 Jul 2013 | 04:00 am

→ English → Српски 26.07.2013 Епископот Марко во официјална посета на Светата Епистасија, Кареа, Света Гора На 26-ти Јули 2013 год., Епископот брегалнички и Местобљустител битолски г. Марко имаше ...

Осветен храмот на Богородица Троерачица во горњокарловачката Епископија, Р. Хрватска 25 Jul 2013 | 04:00 am

25.07.2013 Осветен храмот на Богородица Троерачица во горњокарловачката Епископија, Р. Хрватска На 25-ти Јули 2013 год., во манастирот Горица близу Карловац, во горњокарловачката Епископија, Р. Хрва...

Епископот Марко богослужеше во манастирот Хиландар, Света Гора 25 Jul 2013 | 04:00 am

25.07.2013 Епископот Марко богослужеше во манастирот Хиландар, Света Гора На 24-ти и 25-ти Јули 2013 год., во светата обител Хиландар на Света Гора, кадешто се наоѓа чудотворната икона Пресвета Бого...

Говор на омраза врз верска основа против Православната Охридска Архиепископија 22 Jul 2013 | 04:00 am

→ English → Српски 22.07.2013 Говор на омраза врз верска основа против Православната Охридска Архиепископија Деновиве во јавноста беше објавена студијата „Верските заедници и медиумите: Да се одбе...

Архиепископ охридски Јован – 15 години Архиерејска служба! 19 Jul 2013 | 04:00 am

19.07.2013 Архиепископ охридски Јован – 15 години Архиерејска служба! Денес се навршуваат 15 години од хиротонијата во епископски чин на Неговото Блаженство Архиепископот охридски и Митрополит скопс...

Лондонски „Економист“: Епископ зад решетки, теологија во лисици! 18 Jul 2013 | 04:00 am

18.07.2013 Лондонски „Економист“: Епископ зад решетки, теологија во лисици! Светската јавност сѐ почесто реагира на државниот прогон врз Архиепископот охридски г.г. Јован и Православната Охридска Ар...

Епископот Марко учествуваше на интронизацијата на Епископот Хризостом 13 Jul 2013 | 04:00 am

13.07.2013 Епископот Марко учествуваше на интронизацијата на Епископот Хризостом На денот кога Црквата го празнува Соборот на светите Дванаесет Апостоли, во Бијелина, Република Српска, беше интрониз...

Епископот Давид, во Брисел, зборуваше за прогонот врз Архиепископот Јован и Православната Охридска Архиепископија 11 Jul 2013 | 04:00 am

11.07.2013 Епископот Давид, во Брисел, зборуваше за прогонот врз Архиепископот Јован и Православната Охридска Архиепископија На 9-ти и 10-ти Јули 2013 г., Неговото Преосвештенство Епископот стобиски...

Related Keywords:

european union philippe jovan, pravoslavna ohridska arhiepiskopija, ПОА, велес 1400, info poa, sent john ohrid, poa.org.mk, episkop david

Recently parsed news:

Recent searches: